Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) встановлено такі вимоги щодо проведення громадського обговорення:
1.Громадське обговорення є обов’язковим у випадках, коли проєктом рішення засновника передбачається реорганізація, ліквідація, перепрофілювання (зміна типу) закладу загальної середньої освіти, розташованого у сільській місцевості.
2. Громадське обговорення повинно тривати не менше одного року до дня прийняття засновником відповідного рішення.
|
|
Рішення виконкому від 02.06.2026 № 170 Про проведення громадського обговорення проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції»
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення громадського обговорення щодо проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції»
Оголошується проведення громадського обговорення.
Найменування організатора громадського обговорення: відділ освіти Широківської селищної ради.
Питання та назва проекту акта, винесеного на обговорення:
1. Проєкт рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституція України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 89 Бюджетного кодексу України: До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.
Стаття 1032 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Статті 26, 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Засновник закладу освіти зобов’язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Мета: забезпечення прозорості та відкритості прийняття рішень селищної ради, врахування думки жителів Широківської селищної територіальної громади щодо обговорення проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Запрошуємо Вас долучитись з «05» червня 2026 року по «05 червня» 2027 року до громадського обговорення (у формі електронних консультацій) проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Освітня галузь Широківської селищної ради потребує оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту». Станом на сьогодні на території Широківської селищної ради функціонують 1 гімназія та 3 ліцеї, з них: 1 опорний ліцей, до складу якого входять дві гімназії (філії). Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
Зміна типу закладу освіти здійснюється з метою приведення мережі закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства України, підвищення якості освітніх послуг та ефективного використання бюджетних коштів.
Необхідність зміни типу ліцею у гімназію зумовлена:
демографічною ситуацією та зменшенням кількості учнів;
оптимізацією мережі закладів освіти громади;
-забезпеченням якісного освітнього процесу відповідно до кадрових, матеріально-технічних та фінансових можливостей;
- створенням ефективної та сучасної системи освіти в громаді;
- виконанням вимог реформи профільної середньої освіти.
Зміна типу дозволить забезпечити стабільне функціонування закладу, раціональне використання ресурсів та створення належних умов для здобуття якісної освіти учнями.
Зміна типу дозволить забезпечити стабільне функціонування закладу, раціональне використання ресурсів та створення належних умов для здобуття якісної освіти учнями. Для учнів, які продовжать навчання в Широківському ліцеї Широківської селищної ради, з 2027/2028 н.р., буде організовано підвіз.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, зміна типу Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради, засновником якого є Широківська селищна рада, планується провести шляхом прийняття рішення Шипироківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Шестірнянського ліцею Широківської селищної ради на Шестірнянську гімназію Широківської селищної ради та затвердження статуту в новій редакції».
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 та продовження його відповідно до чинного законодавства України – консультації з громадськістю будуть проведені у формі електронних консультацій. Пропозиції та зауваження приймаються в електронному вигляді на адресу: osvitashiroke2018@ukr.net.
Пропозиції та зауваження під час громадського обговорення подаються у письмовій або усній формі (через електронну пошту, поштовим відправленням або особисто).
До участі в обговоренні запрошуються всі жителі Широківської селищної територіальної громади.
Місцезнаходження та адреса електронної пошти організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питань, що винесені на громадське обговорення:
Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в проведені громадського обговорення зауважень та пропозицій, здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на вебсайті Широківської селищної ради та на вебсайті відділу освіти Широківської селищної ради
|
|
Відповідно до рішення виконкому від 02.06.2026 № 169 Про проведення громадського обговорення проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції»
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення громадського обговорення щодо проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції»
Оголошується проведення громадського обговорення.
Найменування організатора громадського обговорення: відділ освіти Широківської селищної ради.
Питання та назва проекту акта, винесеного на обговорення:
1. Проєкт рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституція України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 89 Бюджетного кодексу України: До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.
Стаття 1032 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Статті 26, 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Засновник закладу освіти зобов’язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Мета: забезпечення прозорості та відкритості прийняття рішень селищної ради, врахування думки жителів Широківської селищної територіальної громади щодо обговорення проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Запрошуємо Вас долучитись з «05» червня 2026 року по «05 червня» 2027 року до громадського обговорення (у формі електронних консультацій) проєкту рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
Освітня галузь Широківської селищної ради потребує оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту». Станом на сьогодні на території Широківської селищної ради функціонують 1 гімназія та 3 ліцеї, з них: 1 опорний ліцей, до складу якого входять дві гімназії (філії). Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
Зміна типу закладу освіти здійснюється з метою приведення мережі закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства України, підвищення якості освітніх послуг та ефективного використання бюджетних коштів.
Необхідність зміни типу ліцею у гімназію зумовлена:
демографічною ситуацією та зменшенням кількості учнів;
оптимізацією мережі закладів освіти громади;
-забезпеченням якісного освітнього процесу відповідно до кадрових, матеріально-технічних та фінансових можливостей;
- створенням ефективної та сучасної системи освіти в громаді;
- виконанням вимог реформи профільної середньої освіти.
Зміна типу дозволить забезпечити стабільне функціонування закладу, раціональне використання ресурсів та створення належних умов для здобуття якісної освіти учнями. Для учнів, які продовжать навчання в Широківському ліцеї Широківської селищної ради з 2027/2028 н.р., буде організовано підвіз.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, зміна типу Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради, засновником якого є Широківська селищна рада, планується провести шляхом прийняття рішення Широківської селищної ради «Про зміну типу та перейменування Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради на Широківську гімназію Широківської селищної ради, затвердження статуту в новій редакції».
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 та продовження його відповідно до чинного законодавства України – консультації з громадськістю будуть проведені у формі електронних консультацій. Пропозиції та зауваження приймаються в електронному вигляді на адресу: osvitashiroke2018@ukr.net.
Пропозиції та зауваження під час громадського обговорення подаються у письмовій або усній формі (через електронну пошту, поштовим відправленням або особисто).
До участі в обговоренні запрошуються всі жителі Широківської селищної територіальної громади.
Місцезнаходження та адреса електронної пошти організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питань, що винесені на громадське обговорення:
Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в проведені громадського обговорення зауважень та пропозицій, здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на вебсайті Широківської селищної ради та на вебсайті відділу освіти Широківської селищної ради.
|
|
Відповідно до рішення виконавчого комітету селищної ради від 23.06.2025 року № 196 "Про проведення громадського обговорення щодо перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради"
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення громадського обговорення щодо перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради
Найменування організатора громадського обговорення: виконавчий комітет Широківської селищної ради.
Питання та назва проєкту акта, винесеного на обговорення:
1. Щодо перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради.
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституція України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 89 Бюджетного кодексу України: До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.
Стаття 1032 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Засновник закладу освіти зобов’язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Мета: врахування думки мешканців Широківської селищної ради щодо перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради.
Запрошуємо Вас долучитися з 25.06.2025 року до 25.06.2026 року до громадського обговорення (у формі електронних консультацій) проєкту рішення щодо перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради.
Освітня галузь Широківської селищної ради потребує приведення у відповідність до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту».
Станом на сьогодні на території Широківської селищної ради функціонують 1 гімназія та 3 ліцеї, з них: 1 опорний ліцей, до складу якого входять дві гімназії (філії). Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
Головне завдання закладу освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування у колективі однолітків, формувати лідерські якості, інтелектуальні, творчі, спортивні здібності тощо. Бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.
Питання реорганізації шкіл у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. Нажаль, з кожним роком у нашій громаді, як і в Україні, знижується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів, особливо старшої школи.
У той же час, саме наповнюваність класів є основною складовою розрахунку освітньої субвенції, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і, яка передбачена, виключно, на заробітну плату педагогічних працівників.
Мета оптимізації (реорганізації) закладів освіти не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам порівняно належні умови для навчання — тобто школу, в якій є теплий клас, сучасна їдальня, спортивна зала і головне – високий рівень освіти. Адже не можна надати якісної освіти у закладі освіти, де навчаються мала кількість дітей, чи розпорошувати бюджетні кошти, виділені на освітянську галузь. Перед місцевою владою постає питання, утримувати такі заклади освіти (за опалення, електроенергію та зарплати технічного персоналу, громада платить із власного бюджету), чи перевести дітей до більших шкіл та забезпечити там кращі умови навчання завдяки вивільненими коштам.
Різниця між річною вартістю навчання дитини у середньому та у класі з малою кількістю учнів сягає кілька десятків тисяч гривень: незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів - тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них. Питання не лише у коштах, але й якості освіти, яку отримують учні таких шкіл.
Сучасний світ наукового та технічного прогресу дедалі наполегливіше вимагає кваліфікованих спеціалістів із достатніми знаннями у своїй галузі та творчим потенціалом. Така модель професійного спеціаліста формується, перш за все, у школі, що дає реальні знання, котрі допоможуть їм реалізувати себе в майбутньому навчанні, професії та житті. Сьогодні діти, розуміючи цінність якості навчання, вибирають заклади з кращими умовами. Навчання у великих шкільних колективах сприяє здоровій конкуренції між школярами, їх прогресивному, гармонійному розвитку.
Показник наповнюваності Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради є незмінно низьким.
На кінець 2024/2025 навчального року у гімназії навчалося 46 учнів: з них 6 дітей в 1 класі, 0 дітей в 2 класі, 5 дітей в 3 класі, 5 дітей в 4 класі, 8 дітей в 5 класі, 5 дітей в 6 класі, 7 дітей в 7 класі, 5 дітей в 8 класі, 5 дітей в 9 класі, працює 11 педагогічних працівників, у розрахунку на одного вчителя це складає приблизно чотири дитини. Вартість утримання одного учня Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради у 2024/2025 навчальному році становила 100 720 грн на рік (місцевий бюджет – 31 360 грн, державний бюджет – 69 360 грн).
На тепіршній час до 1 класу зараховано 2 учні. З дев’ятого класу вибувають 5 учнів.
Слід зазначити, що школи із такою низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними комунальними установами.
Окрім цього, значна видаткова частина бюджету Широківської селищної ради використовується на виплату заробітної плати технічному персоналу.
При цьому, відповідно до вимог Закону України «Про освіту», для учнів 5-9 класів та педагогічних працівників буде організовано регулярне безкоштовне підвезення до закладу, який розташований найближче.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, перепрофілювати (змінити тип) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради, засновником якої є Широківська селищна рада, планується шляхом прийняття рішення «Про перепрофілювання (зміну типу) Запорізької гімназії Широківського ліцею № 2 Широківської селищної ради в Запорізьку початкову школу Широківської селищної ради».
Формат проведення громадського обговорення.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, відповідно до указу президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та продовженням його відповідно до чинного законодавства України - консультації з громадськістю будуть проведені у формі електронних консультацій. Пропозиції та зауваження приймаються в електронному вигляді на адресу: osvitashiroke2018@ukr.net.
Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові особи та контактної інформації заявника.
Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не будуть враховуватися.
До участі в обговоренні запрошуються всі мешканці Широківської селищної ради.
Місцезнаходження та адреса електронної пошти організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питань, що винесені на громадське обговорення.
с-ще Широке, вул. Вишнева, буд. 6, електронна адреса: osvitashiroke2018@ukr.net.
Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в проведені громадського обговорення зауважень та пропозицій, здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на офіційному сайті Широківської селищної ради та на офіційному сайті відділу освіти Широківської селищної ради.